Есень

Фото без описуЕсень — село в Україні, в Ужгородському районі Закарпатської області. Населення становить 1677 осіб (станом на 2001 рік).

Перша писемна згадка про поселення — 1248 рік. Король Ласло ІV Кун передає Есень у власність угорських дворян Бокшевих. Шимон Бокшев спорудив земляний замок з дерев’яними укріпленнями, під захистом якого розвивалося село.

У 1270 році село мало назву Ezen, в 1414 році — Kysezen.

Після татарської навали тут була побудована укріплена фортеця, яка, ймовірно, була знищена після 1676 року.

У 1411 році село було власністю родини Чапі.

Єсеньське укріплення (біля с. Єсень — Яворово, Ужгородський район) було зведене Шімоном, із давньоугорського знатного роду Бокшів, за часів угорського короля Ласло IV. Комплекс захисних споруд зайняв верхівку «Палацового» пагорбу (Kastely — domb, з угор. — палацовий пагорб) у місці злиття Тиси та її притоки Чоронди, на відстані 36 км від Унгвара в південному напрямку і приблизно стільки ж на захід від Мукачева. Цілком можливо, що фортеця у такому стратегічному місці могла бути збудована з метою здійснення контролю за навколишньою територією та рівнинним сухопутним проходом між непролазними у часи середньовіччя болотами Сернє — мочару та повноводним руслом р. Тиси. Головна оборонна споруда оточена глибоким ровом та «паланком», спорудженим на валу. Довгий час Єсеньське укріплення було центром земельних володінь родини Бокші, поступово коло нього розрослося поселення Єсень (с. Яворово). Час припинення функціонування фортеці невідомий. Топонім «Палацовий» пагорб і сьогодні побутує в місцевого населення. У вітчизняній історичній літературі відсутня інформація по цій пам’ятці. У 2006 р. на ній археологічні дослідження здійснювала експедиція Закарпатської філії рятівної археологічної служби (Бандровський О. Г., Кобаль Й. В.).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №712-р від 12 червня 2020 року село ввійшло до складу Чопської міської територіальної громади.

Колишня назва населеного пункту — село «Яворове».

Чисельність населення станом на 2020 рік: 1819 осіб.

Відповідно до Статуту Чопської міської територіальної громади День села Есень відзначається щороку, як правило, не пізніше першої неділі вересня.